Jak sprać plamy z trawy?

Wraz z nastaniem wiosny możemy zaobserwować nie tylko piękniejszą niż zwykle pogodę, ale również plamy z trawy pojawiające się w znacznie większej ilości niż dotychczas. Walka z nimi może trwać nawet do jesieni i często bywa ogromnie frustrująca. Co zrobić, aby nie stać na straconej pozycji prowadząc ją? Spranie plam z trawy będzie łatwiejsze, gdy poznamy kilka sprawdzonych sposobów.

Dlaczego tak trudno pozbyć się plam z trawy

Mówiąc o plamach z trawy, w rzeczywistości mamy na myśli plamy z chlorofilu – zielonego barwnika, który znajduje się w roślinach. Jest on substancją silnie barwiącą, nic więc dziwnego, że potrafi wyjątkowo długo utrzymywać się na ubraniach. Barwnik najbardziej rzuca się w oczy wtedy, gdy mamy do czynienia z białymi ubraniami, jest jednak uciążliwym dodatkiem w przypadku wszystkich jasnych tkanin.

Plamy z trawy – od czego zacząć?

Gdy plam z trawy nie da się uniknąć, warto przyswoić sobie podstawową zasadę związaną z ich usuwaniem. Jeśli nie chcemy, aby utrwaliły się, pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby jak najszybciej zamoczyć ubranie. Co przy tym szczególnie ważne, starajmy się moczyć je nie w ciepłej lub letniej, ale w zimnej wodzie. Woda o wysokiej temperaturze bardzo często utrwala zabrudzenia. W rezultacie trawa wnika w tkaninę zamiast się od niej uwolnić, a jej ostateczne usunięcie staje się jeszcze trudniejsze.

Bardzo często już kilkugodzinne namaczanie jest w stanie wywabić plamę. Nawet brak widocznego rezultatu nie powinien nas jednak zniechęcać. W takim przypadku najlepszą opcją jest ponowienie zabiegu, choć tym razem do zimnej wody dobrze jest dodać sprawdzony detergent. Oczywiście, po wstępnym namaczaniu nie unikniemy konieczności wyprania ubrania, z pewnością jednak zwiększymy w ten sposób szansę na uporanie się z zielonym zabrudzeniem.

plamy z trawy na bluzce małego chłopca

Jak sprać plamę z trawy – domowe metody

Może się wydawać, że w dobie coraz silniejszych detergentów nie trzeba już odwoływać się do domowych metod usuwania plam. Okazuje się jednak, że ich znajomość wybawiła już z opresji niejedną osobę, która zastanawiała się, jak pozbyć się śladów po trawie z białej sukienki.

Jednym z najskuteczniejszych środków tego rodzaju jest alkohol, którego działanie można porównać do tego, które jest charakterystyczne dla rozpuszczalnika. Pomocny może okazać się jednak również lakier do włosów. Nie jest może aż tak skuteczny, jest jednak bez porównania bardziej bezpieczny zwłaszcza, jeśli szukamy sposobu na wyczyszczenie dość delikatnego materiału. Dość dobrym rozwiązaniem może być też wybielacz, choć nie przed użyciem dobrze jest sprawdzić, czy producent zaleca jego stosowanie w przypadku tkaniny, którą chcemy wyczyścić.

Autorem wpisu jest redakcja portalu mojagalaktyka.pl, na którym znajdziemy więcej poradników z tej kategorii.