Wykorzystanie oryginalnych i alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek

Z dnia na dzień wiele osób znalazło się w trudniejszej sytuacji finansowej, stąd też poszukiwania alternatywnych rozwiązań i optymalizacja, która doprowadziła ludzi do znalezienia nowych zaskakujących rozwiązań, ale również takich, które były znane od dawna, lecz nie brano ich pod uwagę. W artykule przedstawimy kwestie związane z wykorzystaniem oryginalnych materiałów i zamienników, podpowiemy co i kiedy można wykorzystać.

Oryginalne materiały eksploatacyjne – wykorzystanie w dobie kryzysu

Wiele osób powtarza, że drukowanie na oryginałach to jedyne słuszne podejście. Niestety dla nich jest to błędne postrzeganie alternatyw, jako środka, który nie tylko może zmniejszyć koszty, ale również dostarczyć jakość porównywalną nawet z oryginalnymi materiałami. Jest takie mądre powiedzenie, jak nie spróbujesz to się nie dowiesz – i tak też jest w przypadku użytkowników sceptycznie nastawionych do alternatywnych materiałów eksploatacyjnych.

Prawda jest taka, że oryginalne tusze, tonery czy bębny są zalecane głównie przez producentów – z wiadomej przyczyny. Urządzenia drukujące wcale tak dużo nie kosztują, prawdziwe koszty pojawiają się dopiero na etapie zakupu materiałów eksploatacyjnych. Bywają sytuacje, gdzie już po pierwszym miesiącu korzystania z urządzenia trzeba kupić tusze, tonery czy bębny, a koszty zakupu kompletu materiałów przewyższają koszt zakupu urządzenia. Często tak jest, gdy kupujemy drukarki w promocjach. Atrakcyjny koszt urządzenia przysłania prawdziwe koszty eksploatacji. Producenci nie po to oferuję tanie drukarki, żeby później do nich sprzedawać tanie tusze. Zwykle w tym aspekcie znajdziemy korelację, czym tańsza drukarka – tym droższe materiały eksploatacyjne. Nie jest to reguła, ale w większości przypadków mamy do czynienia właśnie z takim schematem. Producenci urządzeń nawet wprost mówią, że nie zarabiają na sprzedaży drukarek, tylko prawdziwy zysk czerpią ze sprzedaży tuszów, tonerów i bębnów oraz innych materiałów.

Argumentem do wykorzystania oryginałów jest utrata gwarancji – gdy zastosujemy zamienniki. Prawda jest taka, że jeśli chodzi o drukarki laserowe, praktycznie nie da się stwierdzić, że korzystaliśmy z zamienników, chyba że zostawimy nieoryginalne części w drukarce. Inna sytuacja jest w drukarkach atramentowych, gdzie można wykonać badania tuszu zalegającego w dyszach, jeśli skład chemiczny odbiega od oryginalnych materiałów eksploatacyjnych oferowanych przez producenta, to wówczas możemy mieć gwarancję odrzuconą. Część producentów jednak idzie na rękę użytkownikom i bez względu na to jakich materiałów stosują, gwarancje są przeważnie uznawane. Oczywiście są też i tacy producenci, którzy bardzo rygorystycznie podchodzą do kwestii eksploatacji i jak tylko zauważą zastosowanie zamienników, gwarancje odrzucają.

W tym aspekcie warto wiedzieć, że kupując i stosując w urządzeniu zamiennik nabywamy gwarancję, ale od producenta zamiennika. Oczywiście nie każdy producent oferuje naprawę sprzętu na swój koszt, dotyczy to głównie markowych zamienników, które możemy nabyć w najlepszych sklepach internetowych w Polsce. Sklep z zamiennikami do drukarek powinien zawsze poinformować, jakie są warunki gwarancji i na co może liczyć użytkownik. Jakość współczesnych markowych zamienników do drukarek jest na tyle wysoka, że usterki z winy zamiennika są niezmiernie rzadkie, jeżeli jednak wystąpią, producenci zamienników oferują wsparcie gwarancyjne – inaczej mówiąc nie zostawiają użytkownika na lodzie. Możemy z takiej gwarancji skorzystać.

Oryginalnych materiałów eksploatacyjnych możemy użyć do wydruku wysokiej jakości dokumentów, zdjęć, wykresów z przejściami tonalnymi, czy ogólnie – wszędzie tam, gdzie zależy nam na najwyższej jakości. Obok oryginałów warto jednak mieć ze sobą zamienniki – które skutecznie zmniejszą koszty eksploatacji i pozwolą zaoszczędzić wiele środków.

chips-microchips-toner

Wykorzystanie zamienników do drukarek

Zamienniki do drukarek, szczególnie te markowe, dzisiaj nie odbiegają jakością od tych oferowanych przez producentów drukarek. Dzieje się tak, ponieważ zamienniki aby były konkurencyjne na rynku muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy, które określane są w dokumentacji ISO. Wiele marek zamienników posiada certyfikaty, które świadczą o ich wysokiej jakości i bezpieczeństwie dla urządzeń. Użytkownicy mogą być pewni, że zakupiony zamiennik będzie w pełni zgodny z ich urządzeniem.

Zamienniki do drukarek dostępne w sklepach internetowych podzielone są przeważnie na dwie grupy. Pierwsze są kierowane do najbardziej wymagających użytkowników, takimi markami zamienników są na przykład produkty firmy Action – marka Activejet. Inną równie dobrą jest marka Prism. Takich marek na rynku jest kilka. Drugą grupę stanowią zamienniki przeznaczone do ekonomicznego drukowania, czyli ich głównym zadaniem jest dostarczenie jakości, która nie będzie tak dobra jak ta znana z oryginałów, ale na tyle dobra, że przeciętny użytkownik nie zauważy różnicy w wydruku codziennych dokumentów. Takie ekonomiczne zamienniki najlepiej sprawdzą się do wydruku dokumentów z samym tekstem lub niewielką ilością mało wymagających grafik, czyli w zasadzie w druku w typowym przedsiębiorstwie, gdzie w większości drukuje się dokumenty tekstowe.

Różnorodność zamienników jest duża. Użytkownicy mogą w sklepie internetowym z zamiennikami dokładnie zapoznać się z dostępną ofertą i wybrać tę optymalną dla siebie. O tym jak kupować zamienniki do drukarek napiszemy w innych poradnikach.