Jak usunąć plamę z tłuszczu – nasze wskazówki

Gdybyśmy chcieli przedstawić ten rodzaj zanieczyszczeń, które są w stanie doprowadzić nas do rozpaczy, z pewnością w pierwszej kolejności wskazalibyśmy na tłuste plamy. Przeważnie powstają podczas jedzenia, a ponieważ produkty bazujące na tłuszczu goszczą na niemal każdym stole, ich uniknięcie wydaje się niemal niemożliwe. Na szczęście, istnieje przynajmniej kilka domowych sposobów pozwalających na uporanie się z tym problemem i cieszących się dużym powodzeniem. Niektóre z nich są już nieco zapomniane, dobrze więc odświeżyć pamięć o nich.

Sposób pierwszy – mąka ziemniaczana

Gdy skarżymy się na problemy z tłustymi plamami, często możemy usłyszeć, że nie będą one aż tak poważnym problemem, jeśli do ich wywabienia użyjemy mąki ziemniaczanej. Oczywiście, jeśli metoda ta ma być skuteczna, konieczne jest wprowadzenie jej w życie we właściwy sposób. W pierwszej kolejności należy posypać plamę mąką, następnie zaś wskazane jest pozostawienie jej na przynajmniej kilka minut. Dopiero po upływie tego czasu można sięgnąć po szczotkę i spróbować wyczyścić plamę, choć równie skuteczne może być wypłukanie jej w ciepłej wodzie. Co ciekawe, mamy do czynienia z metodą, którą można zastosować na niemal każdej tkaninie. Nie trzeba się jej obawiać także w przypadku tkanin delikatnych, takich jak jedwab. Mąka ziemniaczana z pewnością nie wyrządzi im krzywdy. Jeśli nie mamy jej w domu, a w najbliższym czasie nie planujemy też jej używania, z powodzeniem możemy zastąpić ją talkiem. Efekt końcowy powinien być zbliżony.

Metoda druga – płyn do mycia naczyń

Mąka ziemniaczana nie należy dziś do produktów, które zawsze znajdują się pod ręką. Tego samego nie można jednak powiedzieć z pewnością o płynie do mycia naczyń, bo powinniśmy znaleźć go bez wysiłku w każdym domu. Jest wcale nie mniej skuteczny w walce z tłustymi plamami, choć jego stosowanie wymaga od nas przestrzegania kilku zasad. Najważniejsza z nich mówi o tym, że nie należy stosować do usuwania plam ciepłej wody. Najlepiej posmarować zabrudzenie płynem zwracając uwagę na to, aby nie zabrudził on czystych części tkaniny. Po kilku minutach plama powinna być już zdecydowanie mniej intensywna, można więc spłukać płyn z użyciem zimnej wody. Jeśli efekt nie przyniesie spodziewanych rezultatów, zabieg można powtórzyć.

Metoda trzecia – benzyna

Raz na jakiś czas możemy usłyszeć, że nic nie radzi sobie z tłustymi plamami lepiej niż benzyna. Dla wielu z nas jest to najdziwniejsza z rad, jakie można spotkać, okazuje się jednak, że może być to naprawdę dobry pomysł. Jeśli chcemy wykorzystać tę metodę w praktyce, powinniśmy przygotować się do tego odpowiednio. Najlepiej więc sięgnąć po papierowy ręcznik lub ligninę, a następnie podłożyć pod zaplamione miejsce. Potem można przygotować nasączony benzyną wacik i delikatnie pocierać nim tłustą plamę. Po zakończonym zabiegu tkanina powinna zostać wypłukana w ciepłej wodzie. Metoda ta charakteryzuje się dużą skutecznością, najlepsze rezultaty przynosi jednak w odniesieniu do bawełny, wełny i tkanin sztucznych. Nie jest wskazane stosowanie jej w przypadku najdelikatniejszych materiałów.