Nowoczesne układy graficzne z serii GeForce RTX 3000

NVIDIA będąca jednym z największych na świecie producentów podzespołów komputerowych takich jak procesory graficzne oraz słynąca  głównie z  dostaw kart graficznych stale się rozwija dbając o swoich klientów oraz nabywając nowych konsumentów. W 2021r. NVIDIA wprowadziła do sprzedaży laptopy z nowoczesnymi układami graficznymi pod nazwą Resizable BAR, Whisper Mode oraz Dynamic Boost. Wprowadzenie ich cieszyło się dużą popularnością,  na czym polega zatem sukces wprowadzenia tych technik?

Nie ulega wątpliwości, że ich wprowadzenie spotęgowało wzrost wydajności pecetów w porównaniu do modeli z wcześniejszymi kartami graficznymi ale to jeszcze nie wszystko.

Resizable BAR to jedna z wprowadzonych metod technicznych przez Nividia, która ulepszyła w GeForceRTX 3000 przepływ informacji pomiędzy procesorem a kartą graficzną. Jej innowacyjne rozwiązanie polegało na tym, że dotychczas procesor miał dostęp do karty graficznej zaledwie w formie odczytu bądź zapisu na  jednym bloku o pojemności 256 MB, na których oczekiwały zadawane polecenia jeżeli oczywiście nie przekraczały tej wielkości. Jeżeli jednak posiadały większy rozmiar to automatycznie trafiały do wolniejszej pamięci RAM gdzie były przetrzymywane. W wyniku procesu jaki zachodził pomiędzy procesorem a kartą graficzną dochodziło do kolejkowania się i znacznego spowolnienia wydajności peceta. Wprowadzenie Resizable BAR spowodowało, że zapisywanie oraz realizacja zapytań nie trafia na małe bloki jak wcześniej a do jednej dużego bloku, dzięki temu procesor ma dostęp do całej powierzchni karty graficznej. Technika ta zdecydowanie wpływa korzystnie na wydajność której odzwierciedlenie widać zarówno podczas używania zwykłych aplikacji jak i grania w gry.

Dynamic Boost 2.0 to kolejna technika usprawniająca karty graficzne NIVIDIA GeForce RTX 3000 przeznaczona typowo dla laptopów. Dzięki odpowiednim algorytmom usprawnia przepływ energii a dokładnie CPU może  korzystać z energii GPU i na odwrót. W efekcie można uzyskać nawet do 20W poprawienia wydajności w grze, dzięki której jej obraz przemieszcza się w sposób płynny. Dotyczy to gier ale też innych programów gdzie wydajność znacznie wzrasta poprawiając komfort użytkowania.

Whisper Mode 2.0 to kolejny rodzaj techniki wdrożony prze NIVIDIA w RTX3000, niemniej jednak ta w przeciwieństwie do wcześniej przedstawionych ma inne zadanie niż poprawę wydajności w komputerach. Jej celem jest ulepszenie kultury działania laptopów, która w obecnym czasie ma za zadanie sprawdzać wszystkie podzespoły komputera aż po pracę wentylatorów. Technika ta opiera się na badaniu zachowań ludzkich wdrażając je i ich myślenie w świat informatyczny. Poprawę kultury można zaobserwować chociażby na przykładzie gdy sprzęt pomimo wysokiej wydajności wycisza pracę urządzenia chłodzącego w laptopach. Whisper Mode jest polecany zwłaszcza dla osób uczących się bądź pracujących wieczorowo lub o późnych porach.

Jak można zauważyć wszystkie trzy techniki Resizable Bar, Dynamic Boost 2.0 oraz Whisper Mode 2.0 zostały stworzone przez NIVIDIA po to aby usprawniać i doskonalić pracę sprzętów wykorzystujących kartę  RTX  3000. Dzięki nim laptopy są w stanie zapewnić doskonałą wydajność pracy zachowując przy tym odpowiedni poziom kultury sprzętu. Nie bez powodu NIVIDIA  jest uznawana za profesjonalną firmę dbającą o potrzeby swoich klientów.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem urządzeń elektronicznych Optima MD zlokalizowanym w Częstochowie.