Uchwyty na ręczniki – w którym miejscu zamontować i jak dobrać?

Jeśli łazienka ma być przestrzenią nie tylko atrakcyjną wizualnie, ale również praktyczną, jednym z ważniejszych elementów jej wyposażenia powinny stać się uchwyty na ręczniki. Nie zajmują one wiele miejsca, ich przypadkowy wybór może jednak pociągać za sobą szereg strat. Na co zwracać więc szczególną uwagę chcąc, aby wieszaki były atrakcyjne, a jednocześnie ułatwiały korzystanie z łazienki?

Miejsce montażu i jego znaczenie

Nietrudno się domyślić, że nie każde miejsce nadaje się do tego, aby pojawiły się w nim uchwyty na ręczniki. Oczekuje się, że będzie to jedno z tych miejsc, do których łatwo można się dostać, a więc zlokalizowane w pobliżu prysznica, umywalki albo wanny. Zastanawiając się nad tym, jak rozlokować uchwyty na ręczniki, warto pomyśleć także o tym, aby znajdowały się one na odpowiedniej wysokości. Użytkownicy łazienki różnią się także wzrostem, a trudność z odwieszeniem ręcznika na swoje miejsce może być wyjątkowo frustrująca. Te, które montuje się przy umywalce lub wannie, powinny znajdować się na takiej wysokości, aby sięgnięcie po nie ręką nie było trudne. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy zastanawiamy się nad lokalizacją ręczników prysznicowych. Specyfika korzystania z kabiny sprawia, że mogą być one zawieszone nieco wyżej.

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są uchwyty na ręczniki montowane na grzejnikach. Zajmują one niewiele miejsca. Ręczniki umieszczone w pobliżu grzejników znajdują się pod ręką, szybko schną, a zimą są przyjemnie ciepłe, co może potęgować satysfakcję czerpaną z korzystania z nich. O tym, że jest to rozwiązanie zasługujące na naszą uwagę może nas przekonać także to, że dziś spotykamy się z nim już nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale również w hotelach i salonach urody.

Uchwyty na ręczniki – jaki materiał wybrać?

Lokalizacja uchwytów na ręczniki ma duże znaczenie. Nie bez znaczenia jest jednak i to, z jakich materiałów są one wykonane. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że mamy do czynienia z przynajmniej kilkoma opcjami, które mogą nas zainteresować. W sprzedaży dostępne są przecież zarówno uchwyty wykonane z tworzyw sztucznych, jak i eleganckie wieszaki mosiężne oraz ponadczasowe uchwyty drewniane. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się nad tym, jaki styl łazienki budzi nasze największe zainteresowanie. Nie można jednak zapominać i o tym, że materiał uchwytów powinien być trwały, a jednocześnie odporny na regularny kontakt tak z wilgotnością, jak i z wodą.

wyciera-sie-recznikiem

Szukając rozwiązania, które idealnie łączy w sobie elegancję i trwałość, w pierwszej kolejności dobrze jest zainteresować się stalą nierdzewną i możliwościami, jakie stwarza. Tu najlepiej sprawdza się stal malowana proszkowo, które charakteryzuje się także wyjątkową estetyką. Stal malowana proszkowo jest też najlepszą opcją wtedy, gdy interesują nas uchwyty na ręczniki mocowane bezpośrednio na grzejnikach. Pomimo wysokiej temperatury nie ulega odkształceniom, czego nie można już powiedzieć o innych popularnych materiałach.

Uchwyty na ręczniki – najlepszy kolor i styl

Idealne wieszaki łazienkowe powinny być trwałe, w żadnym wypadku jednak nie może być to ich jedyny atrybut. Duże znaczenie dla kupujących ma również ich kolor oraz styl, w jakim są utrzymane. Oczywiście, za najbardziej uniwersalne uznaje się szare i białe uchwyty na ręczniki. Nie rzucają się one w oczy, a do tego możemy wykorzystywać je zarówno w nowoczesnych łazienkach, jak i w bardziej klasycznych pomieszczeniach. Nie da się jednak ukryć, że także czarne uchwyty na ręczniki dostępne tutaj cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie może być zresztą inaczej, trudno bowiem o bardziej interesujący element kontrastujący. Podobnie, jak szarość i biel, również czerń jest ponadczasowa.

Osoby, którym zależy na mocniejszym akcencie, zwykle decydują się na złote i miedziane uchwyty. Mogą być one zarówno połyskujące, jak i matowe. W obu przypadkach prezentują się interesująco, wysoki połysk sprawia zaś, że skupiają na sobie wzrok. Szukając odpowiedniego wyglądu wieszaka zdecydowana większość kupujących stawia na klasykę. Nie oznacza to jednak, że zainteresowania nie budzą także formy bardziej minimalistyczne, w tym zwłaszcza te, które nawiązują do figur geometrycznych.