Modne meble w salonie – najważniejsze aspekty

Modne meble są ważnym elementem aranżacji każdego pomieszczenia. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że ich obecność w salonie wydaje się szczególnie mile widziana. Na co powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze, jeśli chcemy, aby podobały nam się nie tylko dziś, ale również za kilka, a nawet za kilkanaście lat?

Salon i jego znaczenie

Jak już wspomniano, większość osób nie ma żadnych wątpliwości, co do tego, że gdyby musiały wskazać jedno tylko pomieszczenie, w którym miałyby pojawić się modne meble, byłby to salon. Nie dzieje się tak jednak przez przypadek. To właśnie w salonie nie tylko odpoczywamy, ale i spędzamy czas z rodziną. To również ta przestrzeń, w której przyjmujemy gości, nie tylko tych wysoko przez nas cenionych, ale również takich, których podejmujemy niejako z konieczności. W wielu mieszkaniach i domach salon pełni zresztą także szereg innych funkcji. Staje się jadalnią i sypialnia, a w dobie popularności pracy zdalnej również gabinetem. Nic więc dziwnego, że staje się pomieszczeniem reprezentacyjnym nawet w mieszkaniach tych osób, które zwykle nie przywiązywały większej wagi do wystroju wnętrza.

Modne meble w salonie

Wygodna sofa do salonu - Sofa Ponte II

Wygodna sofa do salonu – Sofa Ponte II

Umieszczając nawet najmodniejsze meble w salonie dość łatwo jest popełnić błąd. Jeśli więc wolimy uczyć się na potknięciach innych osób zamiast wykonywać własne, pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby myśleć o tym pomieszczeniu jako o całości. Wiele osób wprowadza do salonu modną sofę albo kanapę, a pozostałe elementy wystroju postrzega jako mniej ważne starając się jedynie, aby nie odbiegały stylistycznie od tego, co uznano za centralny punkt.

Tymczasem okazuje się, że nawet, jeśli kanapa jest największym meble w salonie, wcale nie musi wywierać największego wpływu na wygląd tego wnętrza. Niejednokrotnie brak całościowego pomieszczenia przyczynia się także do tego, że dochodzi do złego doboru wielkości dominującego mebla. Modna kanapa albo regał zaczyna górować nad innymi meblami salonowymi. Skupiają na sobie wzrok i robią to bez względu na to, czy się nam to podoba, czy też nie. Jeśli więc zależy nam na tym, aby salon nie tylko spełniał wiele funkcji, ale również z każdej wywiązywał się tak samo dobrze, nie wolno nam pozwolić sobie na tego rodzaju potknięcia.

Salon podzielony na strefy

Wygodna kanapa do salonu - Lux II

Wygodna kanapa do salonu – Lux II

Co zatem powinniśmy zrobić, jeśli chcemy, aby modne meble salonowe tworzyły naprawdę ciekawą kompozycję? Eksperci zalecają zastanowienie się, jakie funkcje ma spełniać salon w naszym wypadku, a następnie – dokonanie podziału tego pomieszczenia na strefy. Przeważnie mamy do czynienia ze strefą wypoczynkową oraz jadalnianą, choć w niektórych salonach z konieczności musi powstać także strefa sypialna.

Nietrudno jest się domyślić, że najprostszym sposobem na zaakcentowanie wspomnianego podziału zakłada wytyczenie poszczególnych sekcji z wykorzystaniem mebli. Elementy wyposażenia powinny być zatem nie tylko modne, ale również trafnie przyporządkowane do poszczególnych stref. Nie można też zapominać o tym, że pomiędzy strefami powinny być zachowane ciągi komunikacyjne. Jeśli modne meble mają zwracać na siebie uwagę, czasem lepiej posługiwać się dewizą, w myśl której mniej znaczy więcej. Osoby, które nie są w stanie swobodnie przemieszczać się w obrębie wnętrza, z pewnością nie będą skłonne do docenienia tego, że w salonie znajdują się meble pochodzące z kolekcji uznanych producentów.

Modne meble – tych błędów unikaj

Fotel wypoczynkowy do salonu - fotel Anna

Fotel wypoczynkowy do salonu – fotel Anna

Pamiętając o tym, że modne meble powinny mieć przestrzeń, która pozwoli im wybrzmieć, nie można pomniejszać roli, jaką ma do odegrania odpowiednie oświetlenie. Nawet najmodniejszy salon ucierpi na braku oświetlenia punktowego, w półmroku zaś każdy mebel będzie sprawiał wrażenie mało interesującego. Tematem optymalnego wykorzystania oświetlenia w salonie zajmiemy się jednak w innym poradniku, w którym przedstawimy szczegółowo wszystkie aspekty zastosowania różnego typu wariantów oświetleniowych.

Wracając do tematu przewodniego, nie można też zapominać o tym, że choć podążanie za trendami nie jest niczym złym, nie można zatracić pewnej granicy. Jeśli mebel jest modny, nam jednak się nie podoba, najlepszym rozwiązaniem wydaje się możliwie jak najszybsze zakończenie zainteresowania nim. Trudno będzie nam się nim zachwycać i już po kilkunastu tygodniach zaczniemy zastanawiać się nad jego wymianą.

Zakup mebli do salonu zawsze powinien być przemyślany i lepiej zastanowić się 100 razy nad danym zakupem, niż później żałować wyboru lub szybko ponownie wymieniać meble na inne, tym razem takie, które spełniają w pełni nasze oczekiwania.